jurekw jurekw
220
BLOG

KRUS a sprawa polska, czyli o potrzebie reform.

jurekw jurekw Gospodarka Obserwuj notkę 13

 

Będę bronił Tuska. Nie żebym uważał, że podwyższenie podatków było czymś dobrym. Nie mam też najmniejszych wątpliwości co do PO i będę się cieszył kiedy wreszcie ta mafia przestanie na nas żerować. Ale zastanawiam się, co on powinien w obecnej sytuacji zrobić.

Jak to co!!? (Już słyszę chór oburzonych, którzy doskonale wiedzą co zrobić.) Dokonać reform! A konkretnie? Zmniejszyć transfery socjalne. A jeszcze konkretniej? No dobrze. Trzeba zlikwidować KRUS i koniec. Następny krok będzie zapewne likwidacja części mieszkańców wsi (już słyszałem jakieś nieśmiałe głosy w tej materii od jednego z ekspertów). Jak to dobrze, że obozy koncentracyjne udało się zachować do naszych czasów (przy okazji poprawi się kondycja kolei).

Mówiąc zupełnie serio, należy stwierdzić że nikt nie przedstawił racjonalnych pomysłów na uzdrowienie sytuacji. Cykl dziewięciu reform przedstawionych niegdyś przez "Rzeczpospolitą" bardziej nadaje się jako materiał do analizy meandrów myśli liberalnej, niż jako założenia realnych reform. Wystarczy wspomnieć postulat: "rozbudowanie i wzrost nakładów na usługi opiekuńcze dla dzieci i dla starszych".

Może w tej sytuacji lepiej, że Tusk nic nie robi? Ponieważ jednak ten stan prowadzi niechybnie do katastrofy (albo w postaci kryzysu finansowego, albo kolejnych reform liberałów), sprawą najwyższej wagi jest rozpoczęcie dyskusji nad założeniami reform, które mogłyby doprowadzić do realnego poradzenia sobie z naszymi problemami.

 

Poniżej mój głos w tej dyskusji.

 

Propozycja założeń reformy państwa

 

1. Ubezpieczenia społeczne

* Składki: - oddzielić ubezpieczenia od podatku. Podatki przenieść do US.

* Wprowadzić zasady wolności w zakresie ubezpieczeń.

* Solidarność międzypokoleniowa przede wszystkim w obrębie rodziny - powiązana z prawem do dziedziczenia

* Minimalna emerytura państwowa dla wszystkich osób nie posiadających tytułu prawnego do innych świadczeń.

 

2. Podatki

* Prosty podatek skonstruowany tak, by jego suma była łatwa do oszacowania (wykrycie anomialii) na podstawie obrotów.

* Sprawozdawczość umożliwiająca wyliczyć wpływy na każdy urząd skarbowy. Umożliwi to dokonania szacunków i znalezienia różnic.

* Zastąpić kontrole US analizami w celu wykrycie anomalii. Kontrole tylko w sytuacji stwierdzenia tych anomalii. Zakładamy, że podatnik jest uczciwy, a nie że jest potencjalnym złodziejem.

* Wysoka kwota wolna na każdego członka rodziny. Obywatel ma w pierwszym rzędzie zapewnić minimum egzystencji rodzinie, a później płacić podatki.

* Wysokie kary majątkowe za oszustwa podatkowe.

 

3. Administracja

* Likwidacja obowiązków sprawozdawczych, poza deklaracjami do US z rozliczeniem podatku.

* Przekształcenie GUS (i części US) w komercyjne jednostki badawcze pracujące na rzecz biznesu (analizy rynkowe, informacje biznesowe). Po pierwszym okresie wsparcia - ich urynkowienie. Informacje zbierane na zasadzie dobrowolności, bądź (po odpersonalizowaniu) z Urządów Skarbowych.

* Wprowadzenie budżetu zadaniowego. Organizacja struktur państwa, optymalnych z uwagi na założone w budżecie cele. Likwidacja Trybunału Stanu. Za rażącą niegospodarność w realizacji celów budżetu bezwzględna kara więzienia.

* Publikacja informacji na temat struktur wydatków budżetowych w formie odwzorowania na struktury podatków. W istotnych kwestiach referendum (na przykład procent podatków przeznaczany na służbę zdrowia czy zbrojenia).

 

4. Finanse

* Przeniesienie zarządzania długiem państwa do niezależnej od rządu jednostki finansowej. Jej celem powinno być stopniowa spłata długu uzyskanymi środkami (budżet państwa, składki społeczne, dywidendy ze spółek w których państwo ma udziały, wszelkie inne możliwe przychody).

* Odejście od pieniądza dłużnego. Banki muszą mieć 100% rezerwy na udzielane kredyty.

* Finansowane deficytu budżetowego bezpośrednio z NBP w wielkości odpowiedniej do wzrostu PKB (wzrostu zapotrzebowania na pieniądz). Rolą deficytu jest łagodzenie wahań w przychodach podatkowych. Nie może on generować zadłużenia państwa (zakaz).

* Zakaz spekulacji polską walutą. Obniżenie rezerw walutowych do poziomu zapewniającego płynność w rozliczeniach. Przekazanie reszty instytucji zarządzającej długiem.

 

5. Gospodarka

* Realizacja konstytucyjnych zasad Społecznej Gospodarki Rynkowej (na wzór niemiecki).

* Ukonkretnienie zasady pomocniczości państwa. Zakaz działań w gospodarce, które nie wynikały by wprost z zasad Społecznej gospodarki rynkowej wraz z zasadą pomocniczości.

* Zniesienie całego prawa gospodarczego i wprowadzenie w to miejsce prostych zasad dostępnych w postaci komputerowego systemu ekspertowego - tak by każdy mógł łatwo sprawdzić co mu wolno a co nie, do czego jest zobowiązany i jakie ma prawa. Sądy mają być wyłącznie od rozstrzygania sporów (a nie na przykład od rejestrowania firm).

 

6. Szkolnictwo

* Likwidacja bezpłatnych studiów na kierunkach hobbystycznych.

* Wprowadzenie instytucji weryfikującej publiczne wypowiedzi naukowców. Zakaz finansowania z publicznych funduszy instytucji zatrudniających osoby sprzeniewierzające się etosowi naukowca i w rażący sposób działające na szkodę społeczeństwa (na przykład publikujących paszkwile na Polskę w zagranicznych mediach).

* Uzależnienie poziomu dofinansowania od efektywności wykorzystania osiągnięć naukowych danej jednostki w gospodarce.

 

7. Media

*  Nowelizację Kodeksu Karnego poprzez uwzględnienie w art. 256 szerzenia nienawiści nie tylko "na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość", ale również z uwagi na wyznawane poglądy.

* Stworzenie instytucji niezależnej od środowiska dziennikarskiego, która monitorowałaby media i w zgłaszała organom sprawiedliwości drastyczne przypadki naruszania dóbr osób i instytucji powiązane z szerzeniem nienawiści. Ściganie takich przypadków z urzedu.

* Penalizacja szerzenie kłamstwa na wielką skalę. Na przykład poprzez działalność instytucji stwarzających pozory dbania o zasady etyki (jak np. "Rada Etyki Mediów").

* Wykorzystanie cyfryzacji do demokratyzacji mediów elektronicznych (koniec monopolu kilku nadawców).

jurekw
O mnie jurekw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka